niedziela, 3 września 2017

Kosmos (onętek) właściwości lecznicze i pielęgnacyjne

Naciśnij ctrl + F i wpisz w wyszukiwanie "Przepis" jeśli chcesz dostać się od razu do przepisów. Zachęcam jednak do przeczytania całego wpisu, w którym dokładnie opisane są właściwości kosmosu.

Co inspirującego znajdę w tym artykule:

1. Znaczenia i symbolika kosmosów.
2. Właściwości lecznicze kosmosów.
3. Wino onętkowe - przepis.
4. Odwar onętkowy - przepis.
5. Zastosowanie szczegółowe.
6. Kosmos dla kobiecości: piersi, macica, skóra.

Kosmos to harmonia 

Z języka greckiego oznacza porządek świata. Piękne imię dla rośliny, prawda?

Kosmosy to inaczej onętki. Całe lato uwodziły mnie swoją barwą. Wdzięcznie i lekko tańczyły z wiatrem. Bez lęku poddawały się ruchowi powietrza. Gdyby mogły, z ufnością płynęłyby po falach oceanu. Długo mnie oswajały i w końcu pojęłam, że mają znaczenie, że przecież mówią do mnie. 

Kosmosy, inaczej onętki, szybko rosną i długo kwitną. Warto wysiać je w swoim ogrodzie, nie tylko dlatego, że są piękne i czarują jasnymi, czystymi kolorami. Nie są dostępne w sprzedaży preparaty z onętków. Aby przygotować je w domu, trzeba zasiać w ogrodzie swój własny, mały kosmos.

Symbolicznie są to kwiaty, które łączą myśl ze słowem

Czynią umysł lekkim i uporządkowanym ale nie zamykają go w ciasnych strukturach. Wspomagają swobodne wysławianie myśli i uczuć, tworzą przekaz klarowny i jasny dla słuchacza. Wiązane były również ze śpiewem, który ma być dźwięczny i czysty. Kosmos pochodzi z Meksyku ale bardzo dobrze dostosowuje się do innych klimatów. Jest elastyczny, odnajduje się w różnych towarzystwie, pozwala dostosować jakość przekazu do odbiorcy. Tak kosmos był rozumiany zanim poddano go badaniom laboratoryjnym.
Właściwości lecznicze kosmosów 

Onętki miały istotne miejsce w tradycyjnej fitoterapii Meksyku i Brazylii, gdzie leczono nimi malarię, zapalenie płuc i żółtaczkę. Najważniejsze substancje aktywne kwiatów kosmosu to flawonoidy, rutyna, buteina i glukozydy. To właśnie one działają przeciwzapalnie (na bakterie, grzyby i wirusy), antyoksydacyjnie i zapobiegają zwłóknieniom tkanek. Ponadto składniki onętków chronią DNA przed skutkami utleniania, czyli działania wolnych rodników naszym organizmie. Flawonoidy to bardzo silne przeciwutleniacze. Ich rolą jest wyłapanie i unieczynnienie wolnych rodników. Preparaty z onętka rozkurczają mięśnie gładkie, wpływają na procesy tworzenia hormonów oraz hamują rozwój nowotworów.

Działanie antyfibrogenne jest najbardziej charakterystyczne dla kosmosów. Dlatego są skutecznie wykorzystywane w leczeniu włókniaków piersi i macicy.

Młode listki oraz płatki kwiatów kosmosów można dodawać do sałatek. Dodają ciekawego, kwiatowego smaku i zdobią talerz pięknym odcieniem magenty i pomarańczy.Wino z onętka. Przepis

Składniki:
 • 1 część kwiatów onętka
 • spirytus 90 %
 • 5 części białego wytrawnego wina

Wykonanie i przyjmowanie:

Świeże lub suszone kwiaty rozdrobnij i włóż do słoika. Skrop spirytusem, wstrząśnij silnie i odstaw na 5 minut. Następnie zalej winem, przelej do garnka o grubym dnie i powoli doprowadź do zagotowania. Od razu przelej do słoika, szczelnie zakręć. Odstaw w ciemne miejsce na 1 miesiąc. Po tym czasie przefiltruj.
Wewnętrznie przyjmuj 80 - 100 ml wina dziennie przez 1 miesiąc. Zewnętrznie używaj do okładów na stany zapalne skóry.


Odwar z onętka. Przepis

Składniki:
 • 2 łyżki świeżych lub suszonych kwiatów onętka
 • spirytus 90%
 • 300 ml wody

Wykonanie i przyjmowanie:

Kwiaty pokrop spirytusem, wstrząśnij lub zamieszaj, po 5 minutach zalej wodą. Powoli doprowadź do wrzenia i gotuj 10 minut. Zaparzaj kolejne 20 minut. Podziel odwar na 3 porcje i pij w ciągu dnia.Zastosowanie szczegółowe:
 • włókniaki i stany zapalne piersi
 • włókniaki macicy
 • choroby tkanki nerwowej : Alzheimera, Parkinsona, zespół AT, fibromialgia, MS
 • spadek odporności
 • choroby alergiczne
 • stany zapalne wątroby
 • nowotwory jelita grubego i wątroby
 • trudno gojące się rany
 • zaburzenia krążenia obwodowego (wg tradycji chińskiej)
 • nadciśnienie
 • tachykardia (wg źródeł francuskich)
 • hipercholesterolemia
 • przerost gruczołu krokowego
 • bolesne ząbkowanie (wg źródeł francuskich)

Kosmos dla kobiet. KobiecośćLeczenie włókniaków piersi i macicy

Wino możesz zastosować do okładów na piersi w przypadku włókniaków lub stanów zapalnych. Jeśli karmisz i sutki są wrażliwe lub robią się rany, onętek pomoże je złagodzić. Po okładach możesz smarować piersi olejem nagietkowym.

W celu leczenia włókniaków przygotowuje się również nalewkę. Działa w przypadku zmian w piersiach i macicy. Nalewkę robi się na mocnym alkoholu 60%. W jej skład wchodzi inna ciekawa roślina - nachyłek, również bogate źródło buteiny, irys oraz maczek kalifornijski.

Gładka i jędrna skóra

Onętek jest polecany dla zachowania gładkiej i jędrnej skóry. Odwar używaj do mycia twarzy wieczorem. Wino z dodatkiem wody źródlanej i odrobiny soku z cytryny służy jako tonik do odżywiania cery. Regularne stosowanie wyciągów wodno-alkoholowych z kosmosów opóźnia starzenie skóry.

Czy skorzystasz z właściwości kosmosów?

Całuję i przesyłam ziołowe uściski :* 
Karolina


Zapraszam do śledzenia mnie na fb:

Karolina Kumor - Święta Kobiecość
Totalna Biologia dla Kobiet
Holistic Beauty. Karolina Kumor

i dołączenia do grupy dla kobiet:
Sacred Feminine. Święta Kobiecość


*****

Bibliografia:

Autor przepisów na wino i odwar z kosmosów (onętków): 
Buteina - artykuł dr Różańskiego,
moje notatki z wykładów na kursie fitoterapii,
Porady na zdrowie, nr 23,

English:
Edible Medicinal And Non-Medicinal Plants, volume 7, Flowers

Français:
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz