czwartek, 11 stycznia 2018

Nerki - wzmacnianie i oczyszczanie nerek holistycznie

Co inspirującego znajdę w tym artykule:

1. Nerki to Twoje korzenie
2. Nerki zarządzają wodą
3. Zioła delikatnie pobudzające nerki do pracy
4. Pożywienie karmiące nerki
5. Emocje odżywiające nerki. Emocje destruktywne dla nerek
6. Nerki w Totalnej Biologii. Torbiel czekoladowa
7. Wzmacniające zabiegi i ćwiczenia

Moja oficjalna strona: Karolina Kumor

Zima to czas nerek. Jeszcze przez ponad miesiąc masz czas, aby dać swoim nerkom troskę i uwagę, o którą teraz Ciebie proszą. Jesteśmy w maksimum tego narządu, co oznacza, że nerki są teraz najsilniejsze. Czy są w najlepszej formie, zależy również od tego, jak traktowałaś swoją dietę latem i jesienią (o tym będzie dalej). Niemniej na pewno jest teraz czas na wykorzystanie potencjału oczyszczającego nerek. Przedwiośniem swoje maksimum będzie miała wątroba. Wtedy nastąpi jeden z najbardziej wyczekiwanych przeze mnie momentów: urosną pierwsze pączki pokrzywy!

Zanim po raz kolejny będę przekonywać Cię, że pokrzywa jest najcenniejszym wiosennym pożywieniem, zapraszam po garść holistycznej wiedzy o nerkach.

Nerki to Twoje korzenie

Tak są nazywane przez tradycję chińską. Wiążą się z rodzicami, czerpią energię wprost z rodu. Tutaj skrywa się Twoja życiowa siła. Dlatego zima to naturalny czas zwolnienia i odpoczynku - masz sięgnąć do korzeni. Zobacz, co dzieje się w naturze: prawie wszystko śpi. Warto w tym czasie również odpuścić nadmiar obowiązków i wsłuchać się w siebie, pobyć w rodzicami i rodziną, wspomnieć przodków. Dostosowanie się do naturalnego cyklu przyrody pozwoli Ci odpocząć i wzmocnić się oraz zdobyć inspirację ze swojego wnętrza, aby wiosną powrócić z siłą do kreatywnego działania. Ciekawe jest to, że śmierć rodziców często chwilowo osłabia nerki, więc w czasie żałoby mogą pojawić się symptomy typowe dla wychłodzonych nerek.

Nerki zarządzają wodą

Jeśli wiesz, ile litrów wody dziennie filtrują nerki, daj mi znać w komentarzu. :) To oczywiste, że żywiołem nerek jest właśnie woda. A kolorem wzmacniającym - granatowy - głęboki jak nieodkryta, oceaniczna toń.


W każdej sekundzie Twoje nerki dbają o to, aby odfiltrować z płynów w Twoim ciele zbędne produkty przemiany materii. Odsorotwują szkodliwe śmieci, pozostawiając oczyszczoną i gotową do działania krew. Dlatego mocne nerki są podstawą dobrego, bezpiecznego detoksu. Wątroba jest fabryką, która przyjmuje i unieszkodliwia toksyczne substancje ale to nerki dbają o ich usunięcie z ciała wraz z moczem. Pamiętaj, aby zadbać o nerki przed wdrożeniem diety oczyszczającej.*

Nie bój się zimowym czasem pić mniej wody. Woda ochładza organizm, lepiej zniesiesz chłody, pijąc mniej. Ponieważ nerki zimą pracują bardzo wydajnie, oczyszczają skuteczniej nawet przy zmniejszonej podaży wody do ciała.

*Która naturalnie w naszym klimacie powinna przypaść na wczesną wiosnę - marzec i kwiecień. Natura jest wspaniała w swojej logice, zaufaj jej. Przedwiośnie jest ubogie w pożywienie - poza wczesnymi ziołami, korzeniami. To jest czas na głodówki i mocne oczyszczania. Lato i wczesna jesień jest natomiast okresem maksymalnego odżywiania ciała owocami i warzywami, a nie rygorystycznych detoksów. Jak przeżyjesz zimę w zdrowiu i cieple, jeśli latem zafundujesz sobie głodówkę, zamiast solidnej dawki flawonoidów, witamin i minerałów? Jeśli wciąż żyjesz o pożywieniu, a nie o pranie - zjadaj sezonowe owoce i warzywa do bólu. :) Zimą natomiast zjadamy maksymalnie energetyczne pożywienie, długo gotowane, obficie przyprawione. Można nawet dodać więcej tłuszczów niż zwykle. 

Zioła delikatnie pobudzające nerki do pracy

Jest ich wiele ale skoncentruję się na tych znanych i dostępnych.

Skrzyp polny. Działa diuretycznie i silnie detoksykująco. Doskonale wiąże produkty przemiany materii w łatwe do usunięcia związki.


Ziele nawłoci. Działa silnie moczopędnie. Rozkręca nerki do pracy, a przy okazji oczyszcza krew.

Brzoza (liście). Pobudza nerki do pracy i zwiększa przepuszczalność kłębuszków. Wzmacnia nerki. Brzoza polecana jest w leczeniu skazy moczanowej, kamicy moczanowej, niewydolności nerek.

Natka pietruszki i kolendry. Działają trochę mocniej na oczyszczenie nerek. Zwiększają wydalanie moczu.

Kłącze perzu. Lek moczopędny. Działa przeciwzapalnie i delikatnie pobudza nerki do pracy.

Kwiat wrzosu. Jest chętnie polecany w różnych zapaleniach pęcherza i nerek. Działa rozkurczowo i zwiększa diurezę.

Żurawina. Zakwasza mocz i odkaża pęcherz. Były robione na ten temat badania, więc możesz być pewna działania żurawiny. Najlepiej podjadać żurawinę bez cukru oraz możliwe - suszoną lub mrożoną, a nie pasteryzowaną.


Pożywienie karmiące nerki

Produkty o ciemnej barwie, kształcie przypominającym nerki i zawierające dużo wody karmią i poprawiają pracę nerek. Nerki zaczynamy karmić latem i jesienią. To ważne, bardzo ważne. Wszystkie ciemne owoce: porzeczki, aronia, jeżyny, jagody, borówki, czarny bez nakarmią Cię flawonoidami i odżywią nerki. Nerki uwielbiają również truskawki. W styczniu i luty wzbiera w moim żołądku tęsknota za tymi owocami. Jeśli masz podobnie, teraz jest dobry czas, aby sięgnąć po zapasy kompotów lub mrożonych owoców (prosto z ogródka rodziców <3 ). Pamiętaj tylko, aby owoce rozmrażać naturalnie, a dopiero po rozmrożeniu lekko je podgrzać lub zagotować z nich kompot. Dodatek wanilii działa rozgrzewająco i pięknie komponuje się ze smakiem truskawek. Gruszki, rzepa i rzodkiew oraz korzeń pietruszki korzystnie pobudzą i lekko oczyszczą nerki.


Zimą ocieplisz te organy fasolą, szczególnie czarną ale każda jest korzystna. Fasolę warto moczyć w wodzie 4-5 dni, pamiętając o tym, aby wymieniać wodę rano i wieczorem. Potem zagotuj fasolę, znowu wylej wodę, przepłucz i już możesz gotować ją do miękkości. Takie przygotowanie maksymalnie ułatwi trawienie i przyswajanie. Dla jeszcze lepszego dostępu do składników fasoli możesz ją fermentować.* Pamiętaj, że zima to czas ochłodzenia i zwolnienia. Im dłużej przygotowujesz posiłki, tym więcej ogrzewającej energii dostarczysz ciału.

Dodatkowo możesz wzbogacić dietę o czarny sezam i ziarna czarnuszki. Kasza jaglana wg TCM ma słodko - słony smak, więc wesprze zarówno nerki jak i ociepli trawienie. Jęczmień również ogrzewa i karmi nerki. Algi doskonale je odżywiają i oczyszczają - ale uwaga, bo również silnie ochładzają ciało. Jeśli zdecydujesz się na suplementację spiruliną i chlorellą, zawsze pij je z ciepłą wodą. Dla równowagi popijaj herbaty z koprem włoskim - ociepla całe ciało. Zimą możesz sobie również pozwolić na niewielki dodatek soli kamiennej lub morskiej. Słony smak zaprowadzi energię prosto do nerek.

Moimi ulubionymi zimowymi przetworami są konfitury z owoców głogu i dzikiej róży. Odżywiają kompleksowo i ogrzewają całe ciało, ponieważ pobudzają krążenie. Warto przypomnieć też znane przyprawy: imbir, kurkumę, cynamon, kardamon, goździki, wanilię. Wszystkie dogrzewają ciało zimą i pomagają utrzymać ciepło nerek.

* Sięgnij np. po indyjskie przepisy na uttapam.

Emocje odżywiające nerki
Emocje destruktywne dla nerek

Zaufanie to słowo klucz. Lęk osłabia nerki. Mam na myśli taki lęk egzystencjalny: że życie nie jest sprzyjające, że wciąż coś mi zagraża. Nauka zaufania do siebie i do tego, że Wszechświat/Bóg dba o Ciebie, działa uzdrawiająco na nerki. Ciągły lęk szybko wyczerpuje te siły życiowe, które magazynują nerki. Odpowiedz sobie na pytania: Czego i dlaczego się boisz? Czy to jest bezpośrednie zagrożenie, dzisiaj, teraz? Jakie działania możesz podjąć, aby zmniejszyć ten lęk lub to zagrożenie? Czy ufasz, że świat jest sprzyjający, a Ty urodziłaś się, aby być szczęśliwą i spełnioną?

Szacunek do rodziców również pozytywnie wpływa na zdrowie nerek. Każdy ma ch*** rodziców - jak kiedyś wprost powiedział mój ulubiony młodszy brat. Tak. Jest w tym wiele prawdy. Jakkolwiek cudowni są rodzice, nigdy nie są idealni. A po drugie, w czasie dzieciństwa, dorastania, szczególnie w dzisiejszych błyskawicznie zmieniających się czasach - często możemy czuć się przez nich niezrozumiani, a nawet odrzuceni. Każda z nas ma jakieś przejścia z rodzicami, po prostu trudne lub bardzo bolesne. Jednak ostatecznie - jesteś urodzona 100% ze swoich rodziców. Zaprzeczając im - zaprzeczasz tak naprawdę swojemu istnieniu. Nawet jeśli Twoi rodzice bywali okrutni... uszanuj ich w pełni. A jeśli byli wspaniali i wspierający - tym bardziej podziękuj i wyraź swój szacunek do nich!



Nerki w Totalnej Biologii
Torbiel czekoladowa
Ponieważ nerki to organ związany z wodą, właśnie woda jest kluczowa w interpretacji Totalnej Biologii. Najważniejszym konfliktem, który opisuje TB jest tzw. konflikt cewki zbiorczej nerki. Jest bardzo istotny, ponieważ często współtowarzyszy innym konfliktom. Jego najbardziej widocznym objawem jest odkładanie wody w organizmie albo w konkretnych organach lub częściach ciała. Dlaczego tak się dzieje? Woda to życie. Jeśli odczuwasz silny lęk o zabarwieniu "czuję się jak ryba, której zabrakło wody", Twoje ciało w odpowiedzi gromadzi tę życiodajną wodę, aby zapewnić Ci zapasy i - z poziomu biologii - zwiększyć poczucie bezpieczeństwa. 

U kobiet ten proces wiąże się bezpośrednio z powstaniem torbieli czekoladowej. Torbiel na jajniku pojawia się w sytuacji odczuwanej dosłownie lub metaforycznie jako strata kogoś drogiego sercu. Drugą możliwością jest silny konflikt z partnerem, odczucie agresji, skojarzone z seksualnością, płodnością. Jeśli w tym samym czasie pojawi się konflikt cewki zbiorczej nerki, torbiel rośnie bardzo szybko, unaczyniając się intensywnie. Naczynia krwionośne pękają, wypełniając wnętrze torbieli krwią.

Torbiel czekoladowa = strata + odczucie lęku o przeżycie


Zabiegi wzmacniające nerki

 • Ciepło! Nerki są piecem, ogniskiem, które dogrzewa całe ciało. Im lepiej dbasz o ten ogień, tym cieplej Ci będzie, tym swobodniejszy przepływ w Twoim ciele. Zimą szczególnie dbaj o ogrzanie nerek. Kiedyś kobiety nosiły wełniane pasy. Dziś załóż długi sweter i płaszcz a nie puchówkę kończącą się w talii. Wiem, że to brzmi trochę jak porada ciotki... :) Ale zaufaj mi. Sama lubię ubrać się ładnie i kobieco. Naprawdę da się modnie, ładnie, kobieco i bezpiecznie dla nerek.
 • Kąpiele. Ciepłe kąpiele z ziołami, np. z imbirem i skrzypem, silnie pobudzają krążenie i dogrzewają ciało. Zimą warto rozgrzewać się kąpielami, pod warunkiem, że w Twoim ciele nie ma nadmiaru żeńskiej energii (Yin), ponieważ woda jeszcze ją wzmacnia, powodując większą chęć do bycia bierną i senność.
 • Joga i taniec. Nie ma dnia bez jogi albo bez tańca! Taniec dodaje ognia i pomaga rozpalać Twoje nerkowe ognisko. Joga wzmacnia plecy, poprawia przepływ w ciele i pomaga rozpraszać zastoje. Wybierz szczególnie ćwiczenia delikatnie wzmacniające odcinek lędźwiowy kręgosłupa.
***


Wiesz już dokładnie, jak troszczyć się o swoje nerki. Teraz delikatnie i z miłością zadziałaj! :) Jeśli dowiedziałaś się czegoś fajnego i nowego - napisz mi w komentarzu kilka słów i poślij artykuł dalej. Ukochaj i wzmocnij swoje nerki teraz, szczególnie jeśli wiosną chcesz z mocą i bezpiecznie podejść do oczyszczania ciała.

***

KIM JESTEM? Co mogę Ci podarować?


Zapraszam do kontaktu. Odwiedź moją oficjalną stronę internetową, na której znajdziesz informacje o mnie, o warsztatach oraz możliwości spotkania ze mną:





Zapraszam do kontaktu:

kontakt@karolinakumor.pl

Przeczytaj również:
Moja historia wyleczenia chorób kobiecych, cz. 1
3 przepisy na pyszny ziołowy detoks
Zioła dla kobiet: Jasnota biała


Bibliografia:
Gilbert Renaud Recall Healing
Rainer Korner Uzdrawianie Biologią
Aleksander Ożarowski Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie
Paul Pitchford Odżywianie dla zdrowia
Paul Nison Raw food
T. Campbell The China Study
Filmy dokumentalne FoodMatters.tv

4 komentarze:

 1. Karolina, cudowny artykuł. Jestem pod wrażeniem Twojej wiedzy i empatii do tematu ciała. Nie zapominasz o psychice. Dzięki za super porady, już wiem, dlaczego tak kocham truskawki. Tekst zamieściłam w mojej grupie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć Agnieszka! Dziękuję za Twój komentarz i za posłanie dalej artykułu :) Tak, uważam, że jesteśmy całością z naszymi emocjami, myślami i przekonaniami. Truskawki i jagody to obecnie mój numer jeden.

   Usuń
 2. Karolina - świetny tekst! :) Bardzo wiele nas łączy... ja również za pomocą naturalnych metod - wyszłam z choroby :)

  Pozdrowienia ślę! Widzę, że nie masz disquisa - więc podrzucam Ci tutaj link do mojego bloga - http://coachingserca.pl/ :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Solidna porcja wiedzy. Od dziś na moich talerzach będzie jeszcze więcej kolendry i pietruszki :)

  OdpowiedzUsuń