poniedziałek, 20 marca 2017

3 przepisy na pyszny ziołowy detoks

Naciśnij ctrl + F i wpisz w wyszukiwanie "Przepis" jeśli chcesz dostać się od razu do opisu :) Zachęcam jednak do przeczytania całego wpisu. Szczególnie końcowe uwagi są ważne!

Co inspirującego znajdę w tym artykule:

1. Pokrzywa nie parzy!
2. Najprostszy koktajl z pokrzywą. Przepis.
3. Wytrawny koktajl z pokrzywą. Przepis.
4. Ziołowy koktajl de luxe.
5. Uwagi o pokrzywie i jej odpowiednim przygotowaniu.

Czy masz pytania o pokrzywę lub inne zioła lub o naturalną pielęgnację? Tu możesz się ze mną skontaktować  Slow Mindful Beauty (klik) :)


Czego mogę się spodziewać, jeśli wprowadzę zioła do codziennej diety? 
O tym napiszę już niebawem. Ziołowa dieta bywa wymagająca i na pewno potrzebujesz czasu, aby nauczyć się jeść zioła. Twoje ciało może reagować różnie. Początki bywają trudne. Ale później jest cudownie! Dodaj moją stronę do ulubionych, aby  nie przegapić artykułu. :)


Pokrzywa nie parzy!

Dużo pisałam o właściwościach pokrzywy. Jeśli przeczytałaś poprzednie artykuły, wiesz już, że to silna roślina i obowiązkowy dodatek do wiosennych potraw. A jeśli chcesz przypomnieć sobie jej właściwości, zapraszam do lektury:


Mam nadzieję, że nastroiłaś się pozytywnie do tej rośliny. Ba, liczę na to, że już NIE możesz się doczekać, żeby ją zjeść! Ja pochłaniam ją już od 3 tygodni, więc jeśli jeszcze jej nie spróbowałaś... nalegam. Mam nadzieję, że moje przepisy ostatecznie cię do tego przekonają.

Dziś przedstawiam 3 przepisy na całkowicie bezbolesne włączenie pokrzywy do menu.

Pokrzywa wnosi do kuchni wiosenny powiew świeżości. Inspiruje do tworzenia nowych, ciekawych pokrzywowych dań. Od zup, przez warzywne placuszki po zielone koktajle. 



Zapraszam na zielone pokrzywowe koktajle.

Pokochasz je od pierwszego łyku. Rozpieszczają podniebienie, a jednocześnie kompleksowo dbają o piękno: skórę, włosy, paznokcie, odpowiednią przemianę materii i wysoki poziom energii.

Pysznego i zdrowego przygotowania <3

Przepisy na 2 porcje po ok. 300 ml.



Najprostszy przepis na pokrzywowy koktajl

Koktajl to szybki sposób na zjedzenie całej garści młodej zieleniny. Jest prosty w wykonaniu, a składniki są dostępne w każdym sklepie. Na pokrzywę wybierz się na wiosenny spacer na łąkę.

Składniki
  • garść młodych pędów pokrzywy
  • 2 bardzo dojrzałe banany
  • 1/2 szklanki wody mineralnej
  • sok z cytryny
  • łyżka oleju lnianego lub innego (rzepakowego, słonecznikowego, kokosowego)

Sposób przygotowania: 

Pokrzywę i wodę zmiksuj w blenderze przez 30-40 sekund. Dodaj pokrojone w cząstki banany, sok z cytryny i olej. Zmiksuj wszystko na gładki koktajl.




Wytrawny koktajl z pokrzywy

Zaciekawiłam cię? Brzmi nietypowo. W sezonie letnim robię dużo surowych zup, których nauczyłam się jeść, będąc na raw food. Ten koktajl z powodzeniem można podać jako wyrafinowany aperitif.

Składniki:
  • duża garść młodych pędów pokrzywy
  • 2 łyżki oliwy z oliwek
  • 1 duże awokado
  • 1/2 szklanki wody (może być ciepła, 38 stopni)
  • duży ząbek czosnku 
  • sok z cytryny
  • sól i pieprz do smaku

Sposób przygotowania:
  1. Pokrzywę, przeciśnięty przez praskę czosnek i wodę zmiksuj w blenderze przez 30-40 sekund.
  2. Dodaj pozostałe składniki i zmiksuj na gładki koktajl. Sól, pieprz i cytryna mają wydobyć smak i nadać odpowiednią kwaśność. Dodaj je według uznania.
  3. Możesz podać koktajl jak ciepłą zupę. Jako garnish doskonale sprawdzą się prażone orzechy lub pestki dyni i słonecznika.
Majowy koktajl z mniszka, fiołka i jasnoty białej.


Koktajl ziołowy de luxe Slow Mindful Beauty

Eksplozja zdrowia. Ten koktajl zrobi dla twojej urody więcej niż 10 zabiegów kosmetycznych. Nie wiem, czy da się zmieścić więcej cudownych składników odżywczych w jednej szklance. Pokrzywę już znasz. Jasnota biała dodatkowo sprzyja regeneracji błon śluzowych i uszczelnia naczynia włosowate. To roślina stworzona dla kobiet, pięknie dba o nasze łono. Mniszek wspomaga działanie wątroby oraz nerek i zwiększa wydalanie szkodliwych produktów przemiany materii.

Składniki
  • garść młodej pokrzywy
  • garść młodej jasnoty białej
  • kilka młodych listków mniszka
  • 1 duże awokado
  • 3/4 - 1 szklanka suszonych gruszek
  • 1 szklanka wody brzozowej
  • łyżeczka startej pestki z awokado
  • łyżeczka prażonych nasion lnu
  • sok z cytryny

Opcjonalnie:
  • łyżeczka miodu lub 2 daktyle 
  • jeśli nie masz suszonych gruszek, zamień je na 2 dojrzałe banany; jednak gruszki bardzo dobrze wspomagają jelito, bo mają dużo dobrego błonnika.



Sposób przygotowania:
  1. Kilka godzin wcześniej namocz gruszki w wodzie brzozowej, aby zmiękły. Łatwiej się zmiksują.
  2. Do blendera wrzuć zioła, len i wodę z gruszek. Miksuj przez 30-40 sekund, aż len i zioła będą zmielone.
  3. Dodaj owoce, pestkę awokado i 1 łyżkę soku z cytryny
  4. Miksuj do uzyskania kremowej konsystencji. Możesz dodać więcej soku z cytryny, jeśli koktajl jest za mało kwaśny. 
  5. Wypij od razu. Rozkoszuj się smakiem. Podziękuj za zioła, które tak cudownie odżywiają twoje ciało i leczą każdą komórkę.
Gruszki są bardzo słodkie ale jeśli zaczynasz swoją przygodę z zielonym jedzeniem, możesz na początku mieć potrzebę dosłodzenia koktajlu. Zrób to delikatnie, miodem lub daktylem, aby picie tego zdrowego napoju stało się prawdziwą przyjemnością. Po kilku dniach kubki smakowe przyzwyczają się do smaku zieleniny, a komórki nasycą się dużą dawką składników odżywczych. Łaknienie na słodkie naturalnie się zmniejszy.



Bardzo ważne uwagi! Przeczytaj koniecznie.

Regularne spożywanie zielonych liści ziół i warzyw sałatowych zmniejsza łaknienie na słodycze. Szczególnie skuteczne są pokrzywa i mniszek.

Zioła zbieraj na czystych łąkach, z dala od dróg oraz pól opryskiwanych pestycydami.

Zioła zawsze dobrzy umyj ciepłą bieżącą wodą. Nawet 2 razy. Następnie osusz je dokładnie.

Pokrzywa po zmiksowaniu nie parzy. Można pić bezpiecznie koktajl. Jeśli jednak masz blender, który nie zmiksuje zieleniny dokładnie i obawiasz się, że zostaną cząstki liści, przelej pokrzywę gorącą wodą. Tak, straci część właściwości ale przestanie parzyć.

Wiele składników zielonych soków i koktajli szybko się rozpada. 12 h to najdłuższy czas na przechowanie koktajlu. Zamknij go w szczelnym pojemniku i przechowuj w lodówce.




***


Czego mogę się spodziewać, jeśli wprowadzę zioła do codziennej diety? 
O tym napiszę już niebawem. Ziołowa dieta bywa wymagająca i na pewno potrzebujesz czasu, aby nauczyć się jeść zioła. Twoje ciało może reagować różnie. Początki bywają trudne. Ale później jest cudownie! Dodaj moją stronę do ulubionych, aby  nie przegapić artykułu. :)

***

Koktajle są pyszne, mają w sobie wiele smaków i delikatną kremową konsystencję. A przede wszystkim wspaniale oczyszczają i odżywiają ciało.
 
Prawda, że to cudowne w jak przyjemny sposób można rozpocząć ziołowe oczyszczanie dla piękna?

***
Czy podejmiesz się wiosennego wyzwania - oczyszczania i wzmacniania organizmu z pomocą pokrzywy? W razie pytań i wątpliwości - pisz śmiało

***

Jeśli artykuł jest według Ciebie wartościowy, będę wdzięczna za udostępnienie go.
Każdy zasługuje na piękno <3

***

Czy masz pytania o pokrzywę lub inne zioła lub o naturalną pielęgnację? Tu możesz się ze mną skontaktować  Slow Mindful Beauty (klik)


Dziękuję!

20 komentarzy:

  1. Czy mniszek używamy z kwiatem,czy tylko liście młode?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Teraz zbieramy tylko listki ale podczas kwitnienia można spożywać również kwiaty. Listki muszą być młode, jasnozielone. Starsze liście są bardzo gorzkie.

      Usuń
  2. Chłopcy mi nazbierali pokrzywy, a potem przeczytałam, że w ciąży lepiej jej nie spożywać ze względu na jej wpływ na hormony.... Coś Ci wiadomo więcej w temacie?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kasiu, tak, tutaj chodzi o kłącza. Liść pokrzywy jest polecany kobietom w ciąży, bo bardzo dobrze odżywia m.in. w żelazo, witaminę C i białko. Natomiast działanie na hormony wywiera kłącze pokrzywy: wiąże androgeny i estrogeny. W uproszeczniu zwiększa poziom testosteronu. W ciąży nie polecałabym jedynie soku, ponieważ na działanie silnie oczyszczające. Jak cudownie, że Twoi chłopcy tak o Ciebie zadbali i przynieśli Ci świeżą pokrzywę :)

      Usuń
  3. Do pokrzywy zawsze podchodziłam nieufnie właśnie przez jej "parzące" właściwości :P Moja babcia wiele razy opowiadała mi i zachęcała do picia świeżej pokrzywy - jak widać receptury naszych babć są ponadczasowe :) Pozdrawiam, www.youcancallmeann.pl

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak. Zioła są ponadczasowe i nasze babcie o tym wiedziały :) A jeśli skomponujemy z ziołami nowoczesne przepisy, to łatwiej do nich przekonać dziś ludzi. Taki koktajl wytrawny w postaci kremu smakuje bosko i gwarantuję zaskoczenie ludzi, gdy dowiedzą się, że tam jest pokrzywa ;) A zupa pokrzywowa jest bardzo znana i często jedzona we Włoszech.

      Usuń
  4. Kiedyś pijałam herbaty z pokrzywy, teraz trochę się opuściłam. Chyba najbardziej przemówił do mnie pierwszy przepis. ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Herbatki są moim zdaniem bardzo dobre na zimowy czas: gorący kubek aromatycznych ziół z miodem cudownie rozgrzewa ciało i serce. Wiosną i latem, gdy mamy obfitość świeżych roślin, preferuję właśnie takie. Tak, pierwszy przepis jest na pewno najbardziej dostępny i prosty. W 2 minuty mamy gotowy koktajl :) Chociaż ostatni to mój hit!

      Usuń
  5. Świetny i inspirujący wpis. Ja znam jeszcze przepis na zaprawę :) gdzie wyciska się sok z pokrzyw i miesza się go z miodem/spirytusem. Taki mniej niż 10% roztwór wychodzi. Ale na zimę w sam raz :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję za informację :) To bardzo dobry sposób. Ja robię ziołomiód na zimę z miodem - chociaż wiem, że alkohol dodatkowo dobrze konserwuje i ziołomiód jest trwalszy, więc warto go dodawać, jeśli komuś nie przeszkadza :) Mieszam sok z pokrzywy z miodem, na 1 część soku daję 4-5 części miodu. Trzymam w lodówce i dodaję do wody z grudniu i styczniu.

      Usuń
  6. Bardzo fajne przepisy! Nie wiedziałam, że pokrzywa ma takie właściwości. Zawsze kojarzyła mi się z parzącym paskudztwem! ;-) A tu proszę... jednak jest pożyteczna!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, jest absolutnie cudowna! Myślę, że możemy być wdzięczni, że rośnie tak pospolicie :) To najzdrowsze wiosenne jedzenie. Chociaż wspomnienia poparzenia pokrzywami chyba w każdym z nas wywołują na początku niechęć.

      Usuń
  7. Przyznam szczerze, że mam opory przed pokrzywą :) Nigdy jej nie próbowałam w żadnej postaci. Może czas to zmienić?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Warto spróbować: dorzucić kilka listków do potraw albo właśnie do koktajlu. Nie za dużo, bo kubki smakowe potrzebują przyzwyczaić się do nowych, nietypowych smaków. Chociaż pokrzywa smakuje delikatnie. Jeśli ktoś pije regularnie zielone koktajle, to zamiana innej zieleniny na pokrzywę jest bardzo prosta.

      Usuń
  8. Ale mnie zaciekawiłaś tą pokrzywą. Nigdy nie próbowałam. Zapisuję sobie przepisy. Jestem bardzo ciekawa :))

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cieszę się! Magdalena, będę wdzięczna, jeśli podzielisz się swoimi wrażeniami po spróbowaniu pokrzywy. :)

      Usuń
  9. Moja Mama zawsze zbirała młodą pokrzywe i robiła napary a ja chyba skusze sie przy najbliższej okazji na koktajl. Super wpis, bardzo przydatny

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję :) Kiedyś wiele osób zbierało pokrzywę i różne inne zioła. A teraz powoli wracamy do tego zwyczaju, z czego bardzo się cieszę. Daj znać, jak już zrobisz koktajl, jak Ci smakuje. :)

      Usuń
  10. Dzięki, muszę pogadać z mamą, skąd możemy wziąć pokrzywę i wypróbować Twoje przepisy. :) Pokrzywę zbierasz w rękawicach?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, zbieram w cienkich rękawiczkach, żeby się nie poparzyć. Ale znam osoby, które ich nie używają i dają radę. Jeśli chcesz, możesz dać znać, jaki już znajdziecie pokrzywę i jak smakują Wam koktajle :)

      Usuń