Naciśnij ctrl + F i wpisz w wyszukiwanie słowo "Przepis" jeśli chcesz dostać się od razu do przepisów :)
Co inspirującego i ciekawego znajdę w tym artykule?
Co inspirującego i ciekawego znajdę w tym artykule?
- Różowy - działanie i właściwości koloru różowego
- Przepis na ocet owocowy z czereśni (i truskawek)
- Przepis na ocet kwiatowy z płatków róży (i kwiatów koniczyny)
- Właściwości pielęgnacyjne wymienionych owoców i ziół
- Octy w pielęgnacji ciała - przepisy DIY
- Dlaczego lepiej robić maceraty z ziół na occie, niż ocet ziołowy od podstaw.
Różowy
Jakie skojarzenia w tobie budzi? Boisz się różu? Kochasz róż? Uważasz, że jest dziecinny i niedojrzały, słodki i niepoważny? Czy widzisz róż jako piękny i pełny, stosowny i elegancki?
Różowy jest kolorem kobiecości. Możesz uwielbiać niebieski i ubóstwiać zielony ale różowy zawsze będzie tą najbardziej kobiecą barwą. Różowy delikatnie otuli serce, miękko okryje łono, słodko ucałuje usta. Różowy zadba o to, aby rozkwitała subtelna i łagodna strona serca, energia kobiecości.
Różowy jest kolorem miłości. Nie pożądania i zakochania - tak jak czerwień ale miłości łagodnej, oddanej i cierpliwej. Miłości z serca. Również miłości do samej siebie, do samego siebie. Pamiętaj o tym, kiedy wątpisz w swoje piękno i swoją wartość. Każdy z nas ma takie chwile, gdy nie czuje się kochany, nie czuje się piękny, nie czuje się cenny. Różowy doda odwagi w kochaniu siebie i innych.
Różowy jest kolorem miłości. Nie pożądania i zakochania - tak jak czerwień ale miłości łagodnej, oddanej i cierpliwej. Miłości z serca. Również miłości do samej siebie, do samego siebie. Pamiętaj o tym, kiedy wątpisz w swoje piękno i swoją wartość. Każdy z nas ma takie chwile, gdy nie czuje się kochany, nie czuje się piękny, nie czuje się cenny. Różowy doda odwagi w kochaniu siebie i innych.
Różowy balansuje rozważnie pomiędzy czerwienią a bielą. Łagodzi czerwień, dodaje mocy bieli.
Czerwień to kolor podstawowych potrzeb oraz instynktów, pierwszej czakry. Czerwień najbardziej dodaje energii.
Biel to kolor duchowości, czakry korony. Biel wymyka się cielesności. Symbolicznie dajemy bieli znaczenie niewinności i dziewiczości, oświecenia i jedności.
Róż łączy czystą cielesność z czystą duchowością w przestrzeni serca. Trwa harmonijnie pomiędzy. Ufa w siebie i w świat. Kocha siebie i cały świat odważnie, niewinnie, bez wątpliwości i bez nadgorliwości.
W medycynie chińskiej różowy to kolor wzmacniający serce.
W badaniach psychologicznych wykazano, iż różowy uspokaja i koi, łagodzi agresję i zwalnia pracę serca. Różowy nie pozwoli na agresję.
Różowe owoce i kwiaty przemienisz w różowe preparaty: dla pielęgnacji ciała, dla ukojenia emocji, dla ukochania swojej kobiecości.
Zobacz, jak łatwo przygotujesz różowe octy, które zatroszczą się o piękno twojej skóry, zdrowie twojego ciała oraz harmonię w twoim sercu.
Czas przygotowania: 30 - 40 minut
Czas oczekiwania: 5 - 6 tygodni
Potrzebne są:
- 1 litr czereśni lub truskawek (z naturalnego, nieopryskiwanego ogrodu)
- 500 - 700 ml wody (przegotowanej lub źródlanej)
- 2 płaskie łyżki cukru lub 1 czubata łyżka miodu
- słoik 2-litrowy
- drewniana łyżka
- bawełniana tkanina lub papierowy ręcznik
- muślinowy lub bawełniany woreczek
- gumka recepturka
Sposób przygotowania:
- Czereśnie ponakrawaj i sprawdź czy nie ma w nich robaków. Nie dryluj, nie wyrzucaj pestek. Truskawki użyj całe, podczas procesu fermentacji i tak zamienią się w truskawkową papkę.
- Jeśli owoce są naturalne, nie myj ich, żyją na nich naturalne drożdże, które rozpoczną fermentację.
Jeśli owoce są pryskane, przygotuj miskę wypełnioną wodą z dodatkiem kilku łyżek octu (jabłkowego, ewentualnie spirytusowego). Wrzuć owoce do wody na 10 minut, a potem dobrze wypłucz. Taki zabieg pomoże pozbyć się części pestycydów z powierzchni owoców. - Owoce wrzuć do słoika i lekko rozgnieć drewnianą pałką lub łyżką. Jeśli twoje owoce były pryskane i umyte, dodaj kilka łyżek żywego octu, aby wspomóc rozpoczęcie fermentacji.
- Dopełnij słoik ostudzoną wodą do ok. 3/4 objętości, dodaj miód lub cukier. Nie nalewaj wody do pełna - ocet fermentuje i mocno się burzy. Jeśli nalejesz za dużo wody, wykipi ze słoika.
- Przykryj słoik tkaniną i zabezpiecz gumką recepturką, aby nie dostały się do środka muszki owocówki. Zanotuj datę nastawienia octu.
- Przez pierwsze 10 - 14 dni ocet mieszaj codziennie. Kiedy owoce opadną na dno, a na powierzchni zacznie formować się kożuch fermentacyjny (szarawa powłoczka o nieregularnej powierzchni) ocet możesz mieszać co 2 -3 dni. Kontroluj konsystencję i zapach. Ocet powinien być płynny, bez śladów śluzowatych substancji oraz pachnieć kwaśno ale wyraźnie owocowo.
Kożuch fermentacyjny na fermentującym occie. - Po 3-4 tygodniach możesz odfiltrować płyn od owoców. Muślinowy lub batystowy woreczek będą najlepsze, są gęsto tkane i pozwolą na dość dokładne oddzielenie resztek owoców.
- Ocet zostaw jeszcze na ok. 14 dni, aby dojrzał, w butelce lub słoiku szczelnie przykrytym tkaniną. Sprawdzaj co kilka dni, czy wciąż nie formuje się kożuszek. Jeśli tak, przemieszaj ocet.
- Pojawienie się na powierzchni matki octowej, oraz zniknięcie kożucha fermentacyjnego* jest najpewniejszym znakiem, że fermentacja się zakończyła. Matka octowa to galaretowa, lekko przezroczysta powłoczka, zwykle o gładkiej powierzchni. Zwykle cały proces dojrzewania octu trwa ok. 6 tygodni.
- Dojrzały ocet szczelnie zakorkuj lub zakręć i przechowuj w chłodnym i ciemnym miejscu.
Różowy ocet ziołowy z płatków róży lub kwiatów koniczyny. Przepis.
Czas przygotowania: 40-50 minut
Czas oczekiwania: 14 - 18 dni
Potrzebne są:
- świeże kwiaty
- domowy ocet jabłkowy (lub inny o jasnej barwie)
- zakręcana butelka lub słoik (najlepiej z ciemnego szkła)
- muślinowy lub batystowy woreczek
Sposób przygotowania:
- Kwiaty zbierz na czystej łące lub w ogrodzie. Jeśli nie masz dostępu do naturalnych łąk, szukaj pewnych osób, które dystrybuują naturalne zioła, niepryskane, zbierane z dala od dróg.
- Rozłóż kwiaty na 30 minut na papierze, aby pozbyć się robaczków i przesiedleńców. Nie musisz ich płukać.
- Słoik wyparz i wypełnij luźno świeżymi kwiatami do 3/4 objętości. Nie upychaj ich ciasno, bo za duża ilość kwiatów mogłaby doprowadzić do powstania pleśni.
- Słoik dopełnij ciepłym octem, tak aby przykryć wszystkie kwiaty. Zostaw ok. 2 cm przestrzeni. Materiał ziołowy powinien mocno osiąść i zajmować pół słoika.
- Odstaw słoik w ciemne miejsce na 2-3 tygodnie. Codziennie wstrząsaj. Ocet stopniowo będzie nabierał kwiatowego koloru i aromatu.
- Kiedy uznasz, że macerat jest wystarczająco ziołowy, przefiltruj i dobrze odciśnij kwiaty. Ocet powinien mieć wyraźnie wyczuwalny aromat róży lub koniczyny. Różany nabierze pięknej barwy, koniczynowy powinien być łososiowy, lekko różowy. Zamknij lub szczelnie zakorkuj ocet i przechowuj w ciemnym miejscu.
Właściwości pielęgnacyjne owoców i ziół
Owoce są bogate w witaminy i enzymy, minerały i wodę. Pierwszym i najłatwiejszym zabiegiem pielęgnacyjnym, jaki możesz wykonać jest jedzenie świeżych, ekologicznych owoców. Odżywienie i nawodnienie twojej skóry zaczyna się w twoim żołądku :)
Dokładny opis właściwości zdrowotnych znajdziesz na stronie doktora Mercoli (czereśnie klik, truskawki klik; materiał w j. angielskim).
Kobiety, która z was będąc małą dziewczynką nie robiła czereśniowych kolczyków? Chyba wszystkie to uwielbiałyśmy! :))) |
Czereśnia
Truskawka
- odżywia i oczyszcza skórę
- ujędrnia i zmiękcza
- naturalnie peelinguje
- rozjaśnia cerę
Truskawka
- wygładza zmarszczki
- rozjaśnia cerę
- wybiela zęby
- naturalnie peelinguje
Więcej o truskawce przeczytasz w moim wcześniejszym poście: Kochajmy truskawki. Przepis na peeling i maskę dla pięknej cery
Tak samo jak owoce, zioła stosuj przede wszystkim jako składnik diety. Płatki róży zawierają mnóstwo witaminy A i działają przeciwzapalnie. Możesz pić herbatki z dodatkiem płatków róży. Ziele koniczyny jest niezwykle odżywcze, dlatego warto dodawać kwiaty do sałatek, zup, owocowych koktajli. Herbaty z kwiatami koniczyny bardzo skutecznie wspomagają zdrowie kobiet w okresie menopauzy.
Opisy ziół wraz z dokładnymi właściwościami i sposobami stosowania wewnętrznego i zewnętrznego znajdziesz na stronie dr Różańskiego (róża klik, koniczyna klik).
Octy różany i koniczynowy posłużą szczególnie cerze trądzikowej, odwodnionej, niedożywionej.
Róża:
- wygładza i ujędrnia
- nawilża, uelastycznia
- odmładza skórę, wspomaga regenerację skóry
- zapobiega powstawaniu zmarszczek
- rozjaśnia
- chłodzi, łagodzi oparzenia (m. in słoneczne)
Zapach róży działa szczególnie kojąco w smutku i rozjaśnia emocje. Harmonizuje. Tradycyjnie jest używany w łagodzeniu trudnych emocji: smutku, żalu, żałoby. Poprawia nastrój, otwiera serce i pomaga emocjom rozpłynąć się po ciele. Wraz z dziurawcem może bardzo skutecznie pomóc w leczeniu depresji.
Koniczyna łąkowa:
- rozjaśnia cerę
- rozjaśnia cienie pod oczami
- rozjaśnia przebarwienia i plamki
- uszczelnia naczynia krwionośne
- zmiękcza skórę (szczególnie polecana dla kobiet w okresie menopauzy)
- koi podrażnienia i stany zapalne
- koi egzemę
- pomaga w leczeniu trądziku i wyprysków
Płatki róży i ziele koniczyny są odpowiednie dla dzieci i dla ich delikatnej skóry.
Wszystkie octy możesz spożywać. Codziennie rano i wieczorem dodaj łyżkę octu do szklanki letniej wody i wypijaj jako suplement wspomagający pracę przewodu pokarmowego i odżywiający, bogaty w minerały, enzymy i witaminy. Więcej informacji o użyciu spożywczym octów znajdziesz w linkach na końcu artykułu.
Octy w pielęgnacji ciała.
Proste przepisy DIY.
Maseczka oczyszczająca z dodatkiem octu. Oczyszczenie cery.
Dzięki zawartości enzymów i kwaśnemu odczynowi octy doskonale oczyszczają skórę. Możesz dodać łyżeczkę octu do jakiejkolwiek maseczki do cery, np. z mielonych płatków owsianych.
Przykładowy przepis: 2 łyżki płatków owsianych zmieszaj z łyżeczką dowolnego octu i oleju. Maskę nałóż na twarz na 15 minut. Po tym czasie zmyj i spłucz buzię chłodną wodą.
Przykładowy przepis: 2 łyżki płatków owsianych zmieszaj z łyżeczką dowolnego octu i oleju. Maskę nałóż na twarz na 15 minut. Po tym czasie zmyj i spłucz buzię chłodną wodą.
Peeling enzymatyczny
Odrobinę octu wmasuj powoli w całą twarz. Zacznij od linii brody, masuj ku górze i na zewnątrz. Omiń bliskie okolice oczu, kwaśny ocet może podrażniać. Taki masaż powinien trwać 2 - 3 minuty. Po zakończonym masażu spłucz ocet miękką, chłodną wodą.
Powtarzaj zabieg co 3 dni. Octowy peeling oczyszcza pory, działa ściągająco i odżywczo.
Kąpiel z dodatkiem octu. Odżywienie skóry.
500 ml octu owocowego lub ziołowego dodaj do ciepłej kąpieli. Rozszerzone pory skóry oczyszczą się i wchłoną odżywcze substancje. Kąpiele z dodatkiem octu są polecane szczególnie dla skóry wrażliwej oraz dla oczyszczenia i odżywienia stawów.
Płukana do włosów. Odżywienie włosów i skóry głowy.
2-3 łyżki octu dodaj do 1 litra chłodnej wody. Na koniec mycia kilka razy spłucz tą mieszanką włosy i zawiń w ręcznik na 5 minut. Dodatek octu harmonizuje pH skóry głowy. Pomaga zwalczać łupież. Odżywia cebulki. Wygładza włosy, nadaje im miękkość i ułatwia rozczesywanie.
Regularne stosowanie octowej płukanki nadaje włosom miękkość, połysk i gładkość. Włosy przestają się puszyć i plątać.
Tonik dla cery
Z octu szybko wyczarujesz prosty i skuteczny domowy tonik. Ocet wymieszaj z ziołowym wywarem lub miękką wodą. Ja stosuję proporcję od 1:2 do 1:9 (duża różnica, wiem!) i to w zasadzie trzeba wyczuć i dopasować do swojej cery. Większe stężenie octu jest mocniejsze i siniej złuszcza. Mniejsza ilość octu będzie lepsze dla bardzo wrażliwej cery oraz w okresie letnim, aby przywrócić skórze pH po użyciu zasadowych kosmetyków.
Przelej do buteleczki i przechowuj w lodówce przez 2-3 dni. Płynem przemywaj twarz rano oraz wieczorem na sam koniec mycia i pielęgnacji. Pozostaw na chwilę i zmyj chłodną wodą lub tonikiem ziołowym.
Przelej do buteleczki i przechowuj w lodówce przez 2-3 dni. Płynem przemywaj twarz rano oraz wieczorem na sam koniec mycia i pielęgnacji. Pozostaw na chwilę i zmyj chłodną wodą lub tonikiem ziołowym.
Płyn do higieny intymnej
Ocet wymieszaj z ziołowym wywarem lub miękką przegotowaną wodą w proporcji 1:1. Przelej do buteleczki i przechowuj w lodówce przez 2-3 dni. Używaj codziennej do higieny intymnej. Płatki róży i koniczyny są doskonałe w tej pielęgnacji.
Tonik na oparzenia słoneczne. Łagodzenie zaczerwienienia skóry
Ocet chłodzi i odżywia, ułatwiając gojenie się zaczerwienionej od słońca skóry. Działa podobnie do kwaśnego mleka lub kefiru: ochładza, przynosi ulgę. Zarówno płatki róży, jak kwiaty koniczyny mają doskonałe właściwości kojące na podrażnioną skórę.
Odżywka do paznokci
Ocet rozjaśnia i wybiela płytkę paznokcia. Codziennie wieczorem wmasuj ocet zmieszany z olejem (w proporcji 1:1) w paznokcie. Regularne wykonywanie zabiegu odżywi, wybieli, wygładzi i wzmocni płytkę paznokci.
Odżywka do paznokci
Ocet rozjaśnia i wybiela płytkę paznokcia. Codziennie wieczorem wmasuj ocet zmieszany z olejem (w proporcji 1:1) w paznokcie. Regularne wykonywanie zabiegu odżywi, wybieli, wygładzi i wzmocni płytkę paznokci.
Uwagi:
Dlaczego maceraty ziołowe są lepsze niż ocet ziołowy od podstaw?
Przygotowanie octu od podstaw wymaga stałego dostępu powietrza przez okres 6 - 8 tygodni. Wiele substancji czynnych w ziołach jest wrażliwych na dostęp powietrza. Te substancje ulegają całkowitemu lub częściowemu zniszczeniu podczas octowania. Macerat na gotowym occie ogranicza dostęp powietrza i pozwala na uwolnienie się części aromatów i substancji do płynu.
Zioła można octować, aby użyć ich np. do celów gospodarczych. Resztki po syropach (np. z bzu czarnego), nalewkach i winie doskonale nadają się na octy, ponieważ mają w sobie dużo cukru lub alkoholu, co ułatwia proces fermentacji octowej.
Co zrobić z resztkami po przefiltrowaniu octów?
Jeśli nie lubisz marnować takich resztek, zawiąż je ciasno w muślinowym woreczku lub kawałku bawełnianej tkaniny i wrzuć do kąpieli. Woda wypłucze resztki octu. Możesz również dokładnie zblendować je z wodą i dodać sodę oczyszczoną. Uzyskasz w ten sposób pastę do czyszczenia np. płytek, zlewu, toalety.
Co zrobić z resztkami po przefiltrowaniu octów?
Jeśli nie lubisz marnować takich resztek, zawiąż je ciasno w muślinowym woreczku lub kawałku bawełnianej tkaniny i wrzuć do kąpieli. Woda wypłucze resztki octu. Możesz również dokładnie zblendować je z wodą i dodać sodę oczyszczoną. Uzyskasz w ten sposób pastę do czyszczenia np. płytek, zlewu, toalety.
***
Z całego serca zachęcam do zrobienia swoich octów owocowych i ziołowych. Nie tylko tych różowych, chociaż te wydają mi się niezwykle kobiece. Teraz łąki są pełne ziół i można codziennie przygotowywać świeży tonik. Ale zimą rośliny śpią, więc warto zakonserwować pielęgnacyjne właściwości ziół i owoców właśnie w occie.
Skusisz się?
***
Jeśli przepisy ci się spodobały, podziel się nimi ze znajomymi. Każdy zasługuje na piękno.
***
***
Inspiracje dla miłośników koloru różowego, octów ziołowych i języków:
English:
Rose in health and emotional care
Apple cider vinegar health and beauty benefits
25 Things You Never Knew You Could Do With Apple Cider Vinegar
Rosehip benefits
Apple cider vinegar health and beauty benefits
25 Things You Never Knew You Could Do With Apple Cider Vinegar
Rosehip benefits
Italiano:
Français:
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz