wtorek, 3 maja 2016

Czeremcha - właściwości pielęgnacyjne dla skóry. Macerat olejowy z kwiatów czeremchy.

Gronowa wiśnia, czyli czeremcha


Nazwa czeremcha brzmi dla mnie trochę twardo i sucho. Delikatne kwiatowe grona i jasnozielone listki zasługują na dźwięczniejsze imię. Sprawdziłam w trzech najbliższych mojemu sercu językach i odkryłam, że można mówić o tym drzewie bardziej miękko. W języku angielskim czeremchę nazywa się bird cherry - ptasia wiśnia. Zdaje się, że u nas w niektórych regionach czasami tak mówi się o czereśni. Ale lepiej brzmi, prawda? Wyobraźnia podsuwa obraz świergoczących sikorek, bawiących się w koronie drzewa. Czeremcha jest beztroska jak sikorki, rośnie pospolicie na skrajach lasów, ot tak, po prostu. Ciliegio a grappoli po włosku lub Cerisier à grappes po francusku oznacza to samo: gronową wiśnię. Takie imię ma w sobie sens i urok. Owoce czeremchy układają się w gronka, zwisają soczyście na długiej zielonej szypułce. Podoba mi się. 



Aha, sprawdziłam jeszcze jak to brzmi w języku szwedzkim, który również lubię. Spodziewałam się skomplikowanej, poetyckiej nazwy a odnalazłam po prostu... Hägg. Ale wymawia się jak nasze polskie Hej! :) Brzmi oryginalnie i zaczepnie, prawda?


Spóźniona. Właściwości pielęgnacyjne czeremchy


Nareszcie doczekałam się kwiatów! Warszawa jest już cała w rozkwicie i przekwicie ale na naszej wsi wszystko zakwita nieco później. Pączki mojej gronowej wiśni dopiero zaczęły pękać. Uzbierałam bukiet gałązek i po dwóch dniach moje mieszkanie rozkwitło i wypełniło się ziołowo-kwiatowym zapachem. Wiem, że są osoby, które uwielbiają zapach czeremchy. Ja go lubię, jest wiosenny i słodkawy ale preferuję bardziej rześkie nuty. Jednak czeremcha ma niezwykłe właściwości pielęgnacyjne, dlatego wykorzystuję ją do przygotowania wszystkiego, co tylko da się przygotować w kuchni: świeży tonik, ocet i olej. Kwiaty czeremchy można też suszyć, aby wykorzystać je później. Takie same właściwości jak kwiaty mają również liście i kora drzewa ale moim zdaniem delikatność i ulotność kwiatu dodaje czeremchowym przetworom więcej magii i uroku.



Dla mnie czeremcha, podobnie jak m. in. kalina, jasnota biała i nagietek, to jest kwiat stworzony dla kobiet. Delikatność, bezpretensjonalność, pełne zaufanie w swoje piękno i pewność siebie. Paryżanka pośród kwitnących drzew.

Czeremcha wzmacnia naczynia krwionośne i oczyszcza, dlatego idealnie nadaje się na toniki do cery. Dobrze działa na cerę trądzikową, regulując wydzielanie sebum. Ma również właściwości wybielające, pomaga rozjaśnić cienie pod oczami i drobne przebarwienia. Kwiat najlepiej sprawdzi się w occie. Po pierwsze ocet jabłkowy doskonale zakonserwuje właściwości czeremchy, po drugie wzmocni  jej działanie.
Działanie estrogenne pomaga regulować cykl miesięczny kobiet.
Pełne opracowanie nt. kwiatów czeremchy tutaj u dr Różańskiego.


Czeremchowe kosmetyki slow


Jak przygotować tonik i ocet, które można stosować do cery, do ciała i do włosów, opisałam w poście o mirabelce. Z czeremchą postępujemy dokładnie tak samo.




Macerat olejowy z kwiatami czeremchy

Potrzebne będą:

  • garść kwiatów czeremchy świeżych lub suszonych
  • olej naturalny odpowiedni do pielęgnacji ciała, np. z pestek winogron, kokosowy, oliwa z oliwek, olej ze słodkich migdałów
  • słoik
  • bawełniane szmatki
Słoik wyparz i dobrze wysusz. Musi być całkowicie suchy. Wypełnij kwiatami czeremchy do 3/4 objętości. Jeśli masz kwiaty świeże wrzuć je luźno, nie ugniataj. Jeśli masz kwiaty suszone możesz je nieco ubić. Dolej wybrany olej lub oleje. Jeśli oleje w temperaturze pokojowej są twarde, rozpuść je najpierw w kąpieli wodnej, Kwiaty dość mocno osiądą, wypełnij olejem maksymalnie 3/4 objętości słoika. 

Maceracja na ciepło
Słoik włóż do kąpieli wodnej, możesz nałożyć cienką bawełnianą szmatkę ale nie zakręcaj pokrywki. Podgrzewaj na bardzo małym ogniu, tak aby nie doprowadzić wody do wrzenia, przez ok. 1-1.5  h. Przemieszaj olej kilka razy w trakcie podgrzewania. Powtórz procedurę przez kilka dni. Kiedy kwiaty staną się kruche i przezroczyste, wyciśnij olej przez czystą bawełnianą szmatkę lub woreczek. Przelej macerat do butelek lub słoików, zamknij szczelnie.

Maceracja na zimno
Słoik zakręć, zawiń w bawełnianą szmatkę i postaw w ciepłym miejscu lub na słonecznym parapecie przy oknie na ok. 2-3 tygodnie. Codziennie dobrze wstrząśnij słoikiem. Potem postępuj tak samo, jak opisane jest powyżej.

Olej najlepiej jest trzymać w lodówce lub ciemnej szafce. Moje maceraty są dobre przez ok 10-12 miesięcy.


Zastosowanie maceratów olejowych


W zależności od tego jakie zioła zastosujesz w maceratach, możesz je potem wykorzystać do pielęgnacji całego ciała, np. jako:
  • olejek do demakijażu - zmywa nawet tusz wodoodporny
  • odżywczy olej do cery i ciała
  • olej do kąpieli
  • wcierka odżywcza do włosów i cebulek



Na pewno znajdziesz jeszcze gronową wisienkę w rozkwicie. Właśnie wróciłam z majówki i spotkałam w lesie wiele pięknych kwitnących drzew, idealnych do zbioru.

Powodzenia i wiele uśmiechu na ten krótki tydzień :)

***

Jeśli przepis ci się spodobał, podziel się nim ze znajomymi. 
Każdy zasługuje na piękno.


***

Po więcej inspiracji dla Piękna zapraszam na mój fanpage:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz