wtorek, 31 maja 2016

Niebo do wynajęcia. Bławatek (Centaurea cyanus) dla pielęgnacji oczu.

Naciśnij ctrl + F i wpisz w wyszukiwanie tytuł podrozdziału, do którego chcesz się od razu dostać! Zachęcam jednak do przeczytania całego wpisu, chaber bławatek jest bardzo korzystną dla zdrowia i urody rośliną.

Co inspirującego znajdę w tym artykule:

1. Właściwości pielęgnacyjne
2. Właściwości zdrowotne
3. Tonik dla oczu. Przepis
4. Masaż i odżywienie dla zmęczonych oczu
5. Wyciąg olejowy z płatków bławatka. Przepis

Po więcej inspiracji i wiedzy zapraszam na:





Ten tydzień jest niebieski. Bławatek zakrólował na łąkach i polach. Oznacza to, że wiosna powoli zmierza ku latu. Kończy się czas subtelnych zapachów i ulotnych kwietnych płatków, tańczących z każdym podmuchem wiatru. Za chwilę na łące rozgoszczą się silne baldachy krwawnika, słoneczne dziurawce i chrzęszczące skrzypy, a drzewa zaczerwienią soczystością. Ja skosztowałam już pierwszych truskawek z naszego ogródka! Wiosną wzbudzamy w sobie piękno i delikatność, wzmacniany subtelność i gładkość. Latem zadbamy o jędrność, soczystość i radość naszych ciał. Korzystajmy z ostatnich podarunków wiosny. Jednym z najpiękniejszych jest bławatek.


Płatki bławatka można szybko i łatwo ususzyć. Zbieraj je w słoneczny i suchy dzień, obrywając same płatki z łodyżek i wkładaj do przewiewnego koszyka. Szybko zanieś do domu, bo są wrażliwe na słońce. Susz w ciemnym i przewiewnym miejscu, rozłożone cienką warstwą. Dobrze ususzony bławatek nie traci swojego intensywnego koloru. Susz jest gotowy, gdy przy przewracaniu płatki szeleszczą. Zioło przechowuj w nieprzezroczystej puszce lub pudełku.

Właściwości pielęgnacyjne

Bławatek jest bogaty w minerały, witaminę A, C oraz inne antyoksydanty, które spowalniają proces starzenia się skóry. Posiada też antocyjany, które doskonale wspomagają mikrokrążenie wokół i wewnątrz oka. Bławatek najbardziej znany jest właśnie ze swoich właściwości pielęgnujących oczy i skórę wokół oczu. Doskonale wygładza drobne zmarszczki, rozjaśnia skórę, dodaje oczom blasku. Poradzi sobie z cieniami i workami pod oczami, ponieważ zmniejsza obrzęki i pomaga w usuwaniu nadmiaru wody. Jest pomocny również w łagodzeniu przemęczenia i zaczerwienienia oczu. Wspomoże regenerację skóry w egzemie.

Bławatek jest szczególnie polecany w pielęgnacji dzieci i niemowląt.




Właściwości zdrowotne

Odwary z płatków bławatka wspomagają pracę układu pokarmowego i przemianę materii. Działają lekko moczopędnie i wzmacniająco na układ moczowy. Bławatek pomaga rozluźniać napięte mięśnie macicy  podczas miesiączki, dzięki czemu łagodzi ból. Okłady są wskazane we wszelkich stanach zapalnych i przemęczeniu oczu. Odwarem z płatków można przemywać rany, ma właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne. Bławatek również uspokaja i koi emocje.





Tonik dla oczu. Przepis.

Świeże lub suszone płatki bławatka zalej wrzątkiem i zostaw pod przykryciem. Ostudzonym płynem przemywaj oczy przy codziennej pielęgnacji. Możesz zrobić również dłuższy kojący okład. Kiedy odwar przestygnie, zawiń płatki w dwa gaziki i połóż na oczy na 20-30 minut. Bławatek możesz połączyć w kwiatem nagietka lekarskiego, który również ma właściwości łagodzące lub z kwiatem bzu czarnego, koniczyny łąkowej albo krwawnika, które dodatkowo działają rozświetlająco. Krwawnik wzmacnia również naczynia krwionośne.



Masaż i odżywienie dla zmęczonych oczu

Weź na palce kilka kropli oleju np. z awokado (to może być inny odżywczy i gęsty olej np. ze słodkich migdałów, oliwa z oliwek, olej rzepakowy, olej z pestek malin). Zamknij oczy i palcami delikatnie uciskaj i masuj kolejne punkty wokół oczu. Zacznij od kącików oczu i masuj skórę w kierunku górnej powieki i skroni, następnie w dół pod oczami (czyli w kierunku zewnętrznych części twarzy; nie odwrotnie, bo to może osłabić mięśnie). Masaż rozluźni mięśnie i rozgrzeje skórę, ułatwiając wchłonięcie korzystnych substancji. Następnie połóż na oczy ciepły kompres z płatków bławatka, tak jak opisane jest to powyżej.

Taki krótki rytuał dobrze jest zrobić przed pójściem spać. Rozluźni zmęczone i spięte mięśnie oczu oraz odżywi skórę. Regularne masaże i kompresy pozwolą długo zachować gładką skórę wokół oczu.


Wyciąg olejowy z płatków bławatka. Przepis.

Możesz również przygotować swój własny olej, który będzie miał pielęgnacyjne właściwości dla podrażnionej skóry, a szczególnie skóry wokół oczu. Pamiętaj jednak, że do odmłodzenia skóry wokół oczu przyczyniają się głównie antocyjany, które są rozpuszczalne w wodzie. Dlatego w pielęgnacji warto połączyć wyciągi olejowe i wyciągi wodne.



Czas przygotowania: 10 - 14 dni

Potrzebne są:
  • świeże lub suszone płatki bławatka
  • olej (np. oliwa z oliwek, olej ze słodkich migdałów, olej słonecznikowy - zimnotłoczone)
  • szklane słoiczki
  • bawełniana lub muślinowa tkanina


Przygotowanie:
  1. W słoneczny i suchy dzień zbierz płatki chabra bławatka. Nie musisz zrywać kwiatków z łodygami, wystarczy obrywać same płatki.
  2. Rozłóż płatki cienką warstwą na papierze lub tkaninie (koniecznie w zacienionym miejscu). Odczekaj 20 minut na wyprowadzkę stworzonek, które przez przypadek mogły znaleźć się wśród kwiatów. Płatki bławatka szybko tracą swój delikatny, słodki zapach, dlatego nie czekaj za długo.
  3. Słoik wypełnij luźno płatkami i zalej płynnym olejem. Wyciągi z bławatka polecane są szczególnie do pielęgnacji skóry wokół oczu, dlatego możesz wykorzystać gęste i cięższe oleje. Ich wchłanianie jest wolniejsze i polecam nakładać je na noc.
  4. Zakręć słoik i postaw w ciepłym miejscu ale nie bezpośrednio na słońcu. Mieszaj olej codziennie.
  5. W trakcie macerowania płatki będą zmieniać kolor z niebieskiego na fioletowy (wow, wygląda to pięknie, kolory są cudowne!). Kiedy większość płatków już będzie fioletowych, oznacza to, że olej jest gotowy.
  6. Odciśnij delikatnie płatki do wyparzonego suchego słoika. Możesz użyć bawełnianej tkaniny lub gęstego sitka. Zakręć słoik dobrze i przykryj słoik grubą tkaniną dla dodatkowego odizolowania zapachów. 
  7. W celu zwiększenia trwałości możesz dodać 1 kroplę olejku lawendowego, cytrynowego lub pomarańczowego lub innego olejku o właściwościach antybakteryjnych. Olej przechowuj w suchym i chłodnym miejscu przez kilka miesięcy.
Jeśli używasz suszonych płatków, możesz wydłużyć czas macerowania o 7-10 dni.

Tutaj znajdziesz kilka zasadach dotyczących przygotowywania wyciągów olejowych.



***

Przygotujecie wyciąg z bławatka i ususzycie płatki na zimę? 

Bardzo do tego zachęcam. Właściwości pielęgnacyjne tego uroczego kwiatka są niezastąpione. A zbieranie płatków na łące lub pośród wysokich zbóż jest pięknym czasem odpoczynku i wytchnienia od codziennych spraw. Niebieski kolor jest jednym z najbardziej kojących emocje. Z każdym zebranym płatkiem poczujesz jak twoje myśli uspokajają się i rozjaśnia się umysł. Już samo patrzenie i podziwianie sprawi, że twoje oczy staną się błyszczące i rozluźnione.

Odrobinę nieba na ziemi w twoich dłoniach.




***

Jeśli przepis ci się spodobał, podziel się nim ze znajomymi. 
Każdy zasługuje na piękno.


***

Po więcej inspiracji dla Piękna zapraszam na mój fanpage:


***

Inspiracje dla miłośników bławatka i języków:

w języku angielskim:

w języku francuskim:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz